Wycieczka parafialna: Grecja - Śladami ap. Pawła.

Wycieczka parafialna: Grecja - Śladami ap. Pawła.
Piszę te słowa lecąc Boeingiem 737 z prędkością 800 km/h na wysokości 11 000 m, a to oznacza, że nasza podróż po Grecji dobiegła końca. Podróż pełna wrażeń estetycznych, smakowych a także przeżyć duchowych. Dzięki naszemu przewodnikowi po Helladzie Marcinowi Pietrzakowi i kierowczyni Efi Arvaniti z którymi przebyliśmy prawie 2000 km, mieliśmy okazję chociaż w części poznać Grecję i w efekcie pokochać ten kraj.
Nasza podróż rozpoczęła i zakończyła się w Salonikach, gdzie od 26 lat mieszka nasz przewodnik. To miasto pełne życia, gdzie historia spotyka się z teraźniejszością. Miasto wypełnione studentami oraz turystami, zwieńczone przepiękną promenadą ze słynną Białą Wieżą i pomnikiem Aleksandra Wielkiego. Kolejny dzień to już odległe Ateny gdzie prócz zachwytu nad kulturą i sztuką antyczną wczytywaliśmy się Księgę Dziejów Apostolskich. Tam możemy odnaleźć jedno z najsłynniejszych kazań ap. Pawła wygłoszone na Areopagu czyli wzgórzu poświęconemu bogowi wojny - Aresowi.
Wielkie wrażenie wywołała w nas wycieczka po Atenach nocą, podświetlony Partenon, rozświetlone wzgórza, deptaki pełne mieszkańców i turystów. Wyjeżdżając ze stolicy towarzyszyły nam mieszane uczucia. To miasto można opisać jednym słowem - kontrast. Starożytność i współczesność, piękno i brzydota, bogactwo i skrajna bieda... Myślę że ap. Paweł opuszczając Ateny także nie potrafił jednoznacznie określić czy polubił to miejsce i czy czas tam spędzony przyniesie owoce.
Kolejnym punktem na naszej mapie był Kanał Koryncki. Ten wybudowany pod koniec 19 wieku kanał wodny liczy ponad 6 km długości i łączy Morze Egejskie z Morzem Jońskim.
W czasie naszej wyprawy pogłębiliśmy swoją wiedzę na temat historii Grecji, która ma ogromny wpływ na współczesność a dbanie o dziedzictwo stało się priorytetem Greków.
Odwiedziliśmy sławną na cały świat kolebkę igrzysk - Olimpię. To właśnie tu Grecy rozsławiali swoje imiona i miasta z których pochodzili. Tu także co 4 lata, przy dźwiękach antycznej muzyki rozpalany jest znicz olimpijski.  Udaliśmy się także do Myken, gdzie zobaczyliśmy ślady najstarszej cywilizacji tego regionu. 
Kolejny dzień spędziliśmy w Delfach, gdzie już 2500 lat temu, tysiące pielgrzymów przybywało by pozyskać wiedzę na temat przyszłości. Wyrocznia Delficka znajdująca się, jak wierzono, w centrum świata za odpowiednią opłatą przepowiadała wydarzenia które miały wpływ na funkcjonowanie ówczesnego świata. Z Delf pojechaliśmy do Termopil, gdzie zobaczyliśmy m.in. pomnik Leonidasa - króla Sparty, który zginął w bitwie pod Termopilami broniąc ojczyzny przed Persami. Postać Leonidasa została przypomniana i ponownie rozsławiona w filmie "300" reż. Zacka Snydera.
Ważnym punktem na mapie naszej podróży były Meteory, czyli skały z piaskowca dochodzące do 540 m na szczytach których zbudowano prawosławne klasztory czyli monastyry. Jest to miejsce słynące z ikon, które nie tylko zdobią świątynie ale także zapełniają sklepy i pracownie pobliskiego miasta Kalambaka. 
Ostatnim miejscem i swego rodzaju „wisienką na torcie” naszej greckiej podróży była miejscowość Wergina gdzie mogliśmy zobaczyć Królewskie Grobowce władców Macedonii z Grobowcem Filipa II na czele (ojciec Aleksandra Wielkiego). To właśnie tu znajduje się oryginalna, jedyna zachowana zbroja królewska wraz z mieczem i tarczą sprzed 2300 lat oraz tysiące innych artefaktów pogrzebanych wraz z rodziną królewską. 
Zakończyliśmy wyprawę w miejscu jej rozpoczęcia czyli Salonikach, do których odwiedzenia serdecznie zachęcam (oraz do posłuchania w wolnej chwili piosenki Mai Sikorowskiej o tym tym właśnie mieście: https://youtu.be/L6VBhIcBoVU )
Dziękuję za wspaniały tydzień podążania Śladami Apostoła Narodów i nie tylko. Oczywiście nie wszystkie z tych miejsc są opisane w Biblii ale aby poznać dylematy Apostoła warto zagłębić się w historię tego regionu świata. Zaś powstałe w 10 wieku mistyczne pustelnie w Meteorach, gdyby nie zasiane Słowo Boże w czasie podróży misyjnych ap. Pawła, nigdy by nie powstały.
Dziękuję wszystkim uczestnikom za stworzenie szczególnej wspólnoty wierzących a przede wszystkim Bogu Wszechmogącemu, który bezpiecznie nas prowadził.
Do zobaczenia znów.
ks. Dariusz Lerch


Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/pea.ustron/photos/pcb.1933567530336703/1933564590336997/

Wycieczka Śladami Marcina Lutra 25-27.08.2023 r.

Śladami Marcina Lutra

Wartburg, Eisleben, Wittenberga i nabożeństwo w Dreźnie

Czytaj więcej

Szczególne spotkania z chrześcijaninem z Syrii.

W środę 12 kwietnia gościem spotkania emerytów oraz spotkania z Biblią był Adeb Chamoun - Syryjczyk od kilkunastu lat mieszkający w Polsce.

Czytaj więcej

Przedświąteczne spotkanie z rodzinami z Ukrainy.

We wtorek 4 kwietnia miało miejsce szczególne spotkanie w czasie którego w rodzinnej atmosferze dziękowaliśmy za Bożą opiekę i modliliśmy się o pokój.

Czytaj więcej