Maj
21
Święto Straży Granicznej w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ustroniu.
Święto Straży Granicznej w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ustroniu.
W niedzielę 21.05. przeżyliśmy w ustrońskiej parafii szczególne nabożeństwo z okazji 32. rocznicy powołania Straży Granicznej.
Kazanie wygłosił Ewangelicki Biskup Wojskowy ks. bp Marcin Makula. W nabożeństwie udział wzięli również: Zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej ks. bp dr Adrian Korczago, prawosławny Ordynariat reprezentował ks. dziekan ppłk SG Adam Weremijewicz zaś rzymskokatolicki Ordynariat Polowy
reprezentował ks. por. SG Artur Suska.
Liturgię nabożeństwa poprowadził proboszcz parafii ewangelickiej w Ustroniu ks. Dariusz Lerch oraz dziekan ewangelicki Straży Granicznej ks. płk SG Kornel Undas. Nabożeństwo uświetniła oprawa muzyczna Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej pod batutą plut. SG Krzysztofa Madziara i tamburmajora st. chor. szt. SG Wacława Wacławiaka.
W nabożeństwie udział wzięli funkcjonariusze i pracownicy cywilni Śląskiego Oddziału Straży Granicznej z rodzinami na czele z Zastępcą Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk. SG Adamem Kurkiem oraz emeryci z Prezesem Zarządu Głównego ZEiR SG st. chor. szt. SG ws. spoczynku Sławomirem Matusewiczem.
Swoją obecnością w nabożeństwie zaszczycił nas również Starosta Powiatu Cieszyńskiego Mieczysław Szczurek, Stanisław Malina członek zarządu Powiatu Cieszyńskiego, Przemysław Korcz Burmistrz Miasta Ustroń, Krzysztof Kasztura – wice burmistrz miasta Cieszyna i Marcin Janik - przewodniczący Rady Miasta Ustronia będący jednocześnie kuratorem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ustroniu i byłym funkcjonariuszem Straży Granicznej.
Po nabożeństwie księża biskupi i duchowni parafii ustrońskiej dokonali aktu poświęcenia i odsłonięcia tablicy upamiętniającej śp. ks. Tadeusza Adamika, który urodził się w Cieszynie 25 czerwca 1922 r., a który zmarł 11 września 1965 r. w Cieszynie. Ostatnie 10 lat swojego życia spędził w ustrońskiej parafii ewangelickiej jako jej wikariusz. Został upamiętniamy nie tylko jako duszpasterz parafii, ale także jako przedwojenny harcerz oraz żołnierz kielecko-radomskiego oddziału Armii Krajowej „Jodła”, za co był prześladowany przez komunistyczne władze PRL.
Po przerwie obiadowej uczestnicy uroczystości w kolumnie marszowej ruszyli przemarszem w kierunku Rynku Miasta Ustronia, w trakcie którego delegacje władz samorządowych, duchowieństwo i przedstawiciele Straży Granicznej złożyli kwiaty i oddali honor pod pomnikiem pilota chor. Jana Cholewy. Na Rynku Miasta odbył się pokaz musztry paradnej Kompani Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza i koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.
(na podstawie relacji ks. płk SG Kornala Undasa)
Jako gospodarz miejsca tego szczególnego wydarzenia, dziękuję wszystkim zaangażowanym w to by tak wielkie święto mogło się odbyć w naszym mieście. W szczególności ks. płk SG Kornelowi Undasowi za współpracę i perfekcyjną organizację, panu Marcinowi Janikowi za wszystkie przygotowania i pracę związaną z pozyskaniem informacji i wykonaniem tablicy memoratywnej ks. Tadeusza Adamika. Dziękuję wszystkim wolontariuszom, wszystkim licznie przybyłym a w szczególności funkcjonariuszom i funkcjonariuszkom Straży Granicznej za waszą służbę Bogu i Ojczyźnie.
Niech Bóg nam Błogosławi.