CMENTARZ PARAFIALNY

*************************************************************

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Darmowy licznik odwiedzin

 

 

 

 

Wycieczka Stowarzyszenia Kobiet Ewangelickich – 24 października 2017

W zamian za spotkanie październikowe Stowarzyszenia Kobiet Ewangelickich, pojechaliśmy na wycieczkę do Katowic do Muzeum Śląskiego. Nowa siedziba Muzeum Śląskiego wraz z Międzynarodowy Centrum Kongresowym, siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Spodek tworzą przestrzeń Strefy Kultury.

Muzeum Śląskie usytuowane na terenie byłej kopalni Katowice, zostało udostępnione w czerwcu 2015r. Pod ziemią zostały umieszczone sale wystawowe, edukacyjne, biblioteka z czytelnią, adaptowano kilka obiektów pokopalnianych do funkcji muzealnych, stworzono przestrzeń parkową. Zobaczyliśmy duże i bardzo ciekawe wystawy czasowe, takie jak”„Zaczęło się od ziarna – historia roślin uprawnych” , „Wszystko osiąga się przez nadzieję – kulturowe dziedzictwo reformacji na śląsku”.

Moduł wystawy: „Duchowość” znajduje się w centrum ekspozycji. Zwraca uwagę na trzy elementy wyposażenia wnętrz kościołów ewangelickich – ołtarz, ambonę, chrzcielnicę.

„Edukacja”: przetłumaczono Biblię na języki narodowe, wprowadzono powszechną edukację. Indywidualna lektura Pisma Świętego i jego rozumienia stawały się drogowskazem w życiu.

„Tradycja”: przybliża rodzinę, wiarę, dom, pracę wspólnotowość, świętowanie doroczne i rodzinne.

„Społeczność i polityka”: traktuje o tym jak ewangelicy współtworzyli śląski przemysł, kadrę administracyjną, uczestniczyli w życiu społecznym i politycznym.

„Kultura i sztuka”: centralne miejsce zajmowało słowo mówione i pisane. Dzięki wynalazkom Jana Gutenberga drukowano przekłady Biblii na język narodowy; modlitewniki, postylle były źródłem inicjującym budzenie świadomości narodowej. Rozwijały się zespoły instrumentalne, śpiewacze.

Po obiedzie zwiedziliśmy siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach.

Nowa siedziba NOSPR wyróżnia się architekturą, otoczoną ogrodami z salami koncertowymi o najlepszej akustyce staje się symbolem przemiany Katowic.

W godzinach popołudniowych wróciliśmy do Ustronia. Wycieczki była bardzo ciekawa i udana.

 

Facebook