CMENTARZ PARAFIALNY

*************************************************************

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Darmowy licznik odwiedzin

 

 

 

 

Wycieczka radnych do Krakowa

         26. sierpnia br. księża, radni parafialni i filiałów wraz z rodzinami uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Celem podróży były dwa szczególne miejsca, do których odwiedzenia, wszystkich wybierających się do tego  pięknego miasta zachęcamy.

         Pierwszym przystankiem była wystawa stała "Kraków – czas okupacji 1939–1945", która mieści się w dawnym budynku administracyjnym Fabryki Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej 4. Wystawa jest opowieścią o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej, ale też o Niemcach – okupantach, którzy pojawili się tutaj 6 IX 1939. Wielka historia II wojny światowej krzyżuje się tu z życiem codziennym, życie prywatne – z tragedią, która dotknęła cały świat. Wystawa została zrealizowana przy użyciu środków wykraczających poza ramy tradycyjnej ekspozycji muzealnej. W 45 przestrzeniach wystawienniczych przeszłość Krakowa została wykreowana w taki sposób, by każdy ze zwiedzających mógł bezpośrednio dotknąć historii, poczuć emocje mieszkańców miasta okresu wojny. Rozbudowane multimedia tworzą nowoczesną i atrakcyjną dla widza formę przekazu muzealnego.

         Następnym przystankiem był krakowski rynek i czas wolny, kiedy każdy mógł w wybrany przez siebie sposób delektować się urokiem tego pamiętającego czasy średniowiecza miasta.

         Zwieńczeniem wycieczki okazała się wizyta w Podziemiach Rynku Krakowskiego, gdzie znajduje się ekspozycja zatytułowana: Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Jest to  - podróż w czasie, w której można poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku. Podczas zwiedzania turystom towarzyszą odgłosy gwaru targu albo też płonących zabudowań. Wykorzystano liczne nowoczesne techniki multimedialne, mające stworzyć w muzeum atmosferę pozwalającą wczuć się w Kraków sprzed siedmiuset lat. Podziemna ekspozycja przedstawia zarówno historię Krakowa, jak i związku tego miasta z Hanzą oraz ośrodkami handlowymi i kulturalnymi średniowiecznej Europy. Prezentowane zabytki (monety z XIV w., ceramika, ozdoby, średniowieczne narzędzia, 600-letnie przybory higieniczne) potwierdzają wielusetletnią tradycję wymiany handlowej prowadzonej na krakowskim Rynku, a zachowane fragmenty brukowanych dróg świadczą o średniowiecznych technologiach budowy dróg. Proces nieustannego podnoszenia się poziomu rynku wraz z rozwojem cywilizacji przez kilkaset lat prezentują natomiast tzw. świadki archeologiczne - zachowane profile ziemne. Życie codzienne Krakowa dokumentują zgromadzone przedmioty: gliniane figurki, skórzane buty, kości do gry, pochodzące ze Wschodu paciorki i medaliony, a także groty tatarskich strzał. Unikatem na skalę światową jest 693-kilogramowa bryła handlowego ołowiu (tzw. bochen).

Zwiedzający wędrują pod ziemią wokół Sukiennic szklanymi pochylniami i kładkami, zawieszonymi ponad zachowanymi średniowiecznymi traktami, z których najstarsze datuje się na XI wiek.

         Wizyta w Krakowie na długo pozostanie w naszej pamięci, a wielu z nas wróci do tego miasta, gdyż jest w nim jeszcze wiele miejsc które warto odwiedzić. 

Galeria

  
Facebook