CMENTARZ PARAFIALNY

*************************************************************

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Darmowy licznik odwiedzin

 

 

 

 

Wycieczka PTE do Łodzi 15 – 16 wrzesień 2018 r.

W tym roku ustroński oddział PTE gościł w Łodzi.

. Z Ustronia wyjechaliśmy wcześnie rano. Po przyjeździe spotkaliśmy się z przewodnikiem  Albrechtem GROEZINGEREM.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Cerkwi Prawosławnej. Niestety wewnątrz odbywały się uroczystości cerkiewne i dlatego informacje o obiekcie Przewodnik przekazał nam przewodnik na zewnątrz świątyni. Kolejnym punktem zwiedzania była ulica Piotrkowska. Był czas na spacer i degustacje kawy i innych napojów w lokalach przy tej  ulicy.

Kolejnym zwiedzanym miejscem było zamieszkałe osiedle robotnicze, oraz dawne budynki fabryczne obecnie adaptowane na mieszkania.

Na dłużej zatrzymaliśmy się w Muzeum Herbsta zwiedzając pomieszczenia muzealne. Krótki spacer po pięknym ogrodzie skończył się wizytą w tym obiekcie.

Drugi dzień pobytu w Łodzi rozpoczęliśmy udziałem w nabożeństwie w Kościele Ewangelickim. Kościół zbudowany został na początku XX wieku w stylu neoromańskim. Zachwyca pięknym wnętrzem oraz doskonała akustyką. Wiele koncertów muzycznych jest tam organizowanych. Po nabożeństwie uczestniczyliśmy w spotkaniu parafian.

Po nabożeństwie udaliśmy się na zwiedzanie Cmentarza Żydowskiego. Jest to unikat na europejską skalę.  Na powierzchni 42 hektarów pochowanych jest ponad 230 tysięcy osób. Jest on największym żydowskim cmentarzem w Europie. Pochowani są tam między innymi rodzice Juliana Tuwima i Artura Rubinsteina, a także przedstawiciele łódzkiej inteligencji, rodziny znaczących przemysłowców i ofiary zmarłe  w Lizmannstadt  Getto.

Po cmentarzu oprowadzał nas i informacje przekazywał przewodnik Jan CZEREMSKI.

Kolejnym zwiedzanym obiektem był Pałac I. K. POZNAŃSKIEGO. 

Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną do Ustronia, zatrzymując sie jeszcze w Bełchatowie, oglądając odkrywkową kopalnię węgla brunatnego oraz budynki elektrowni.

W późnych godzinach wieczornych wrócilismy do Ustronia.

Facebook