CMENTARZ PARAFIALNY

*************************************************************

 

 

 

 

 

                 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Darmowy licznik odwiedzin

 

 

 

 

Spotkanie PTEw z gościem zza oceanu

W dniu 12. czerwca 2017 r. odbyło się ponadprogramowe spotkanie z dr Piotrem Małyszem ze Stanów Zjednoczonych. Prelegent opisał swoją drogę z Polski do USA, swoje studia teologiczne oraz pracę jako wykładowca uniwersytecki i pastor.

 W ramach bogato ilustrowanej zdjęciami osobistej historii, Piotr Małysz poruszył takie tematy jak charakter amerykańskiego luteranizmu, zróżnicowanie kulturowe Ameryki, pracę w Pasie Biblijnym z jego konserwatywnym chrześcijaństwem z jednej strony i wciąż istniejącymi podziałami rasowymi z drugiej.

 Piotr Małysz wywodzi się z Ustronia. Najpierw studiował anglistykę na Uniwersytecie Poznańskim. Jeszcze przed oficjalnym ukończeniem studiów wyjechał kontynuować naukę za granicą: początkowo w Cambridge w Anglii, a po roku do Concordia Theological Seminary w Fort Wayne w stanie Indiana. W ramach studiów odbył praktyki na Long Island pod Nowym Jorkiem.

Na okres jego praktyk przypadły zamachy 11. września 2001, które nie pozostały bez znaczącego wpływu na życie parafii. Po uzyskaniu stopnia magistra teologii, Piotr Małysz został przyjęty na studia doktoranckie na Uniwersytecie Harvarda. W ramach studiów uczył także języka polskiego i pracował w parafiach w stanie Massachusetts. Po ukończeniu studiów doktoranckich Piotr Małysz wykładał przez rok w Valparaiso University, luterańskim uniwersytecie w stanie Indiana.

 Od sześciu lat dr Piotr Małysz pracuje na Uniwersytecie Samford w Birmingham w Alabamie. Wykłada historię Chrześcijaństwa i filozofię w Beeson Divinity School (Wydział Teologii). Oprócz tego, pracuje w St. Paul Lutheran Church, czarnoskórej parafii luterańskiej w Birmingham. Nabożeństwa w tej parafii łączą tradycyjną liturgię i pieśni z muzyką czarnoskórych amerykańskiego Południa.

 

 

Facebook