CMENTARZ PARAFIALNY

*************************************************************

 

 

 

 

 

                 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Darmowy licznik odwiedzin

 

 

 

 

Spotkanie PTEw pt. "Ks. Jerzy Trzanowski - Słowiański Luter"

Postać ks. Jerzego Trzanowskiego i jego dokonania przedstawił bardzo szczegółowo mgr Marcin GABRYŚ - kustosz Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie. Przekazywana  informacja była ilustrowana pokazem multimedialnym.

Ks. Jerzy Trzanowski (czes. Jiři Třanovský, słow. Juraj Tranovský) urodził się 27 marca lub 9 kwietnia 1592 r. w Cieszynie. Zmarł 29 maja 1637 r. w Liptowskim Mikulaszu na Słowacji.

Rodzina Trzanowskich pochodziła z Trzanowic na Zaolziu. W Trzanowcach wójtem był pradziad Jerzego - Adam. Ojciec Jerzego w 1587 przeniósł się do Cieszyna i zamieszkał w kupionym domu na dzisiejszym Starym Targu. W Cieszynie  pracował jako konwisarz[1]. W zawodzie doszedł do mistrza cechu. Ożenił się z Jadwigą Zientek ze Śmiłowic. Jerzy był najstarszym dzieckiem swoich rodziców.

Naukę rozpoczął w szkołach w Cieszynie. Nauki pobierał również w Gubinie i Kołobrzegu. W latach 1607 - 1611 studiował na uniwersytecie w Wittenberdze. Po studiach pracował jako nauczyciel w Pradze i Trzeboniu w Czechach i jako ksiądz w Holeszowie i Wałaskim Międzyrzeczu na Morawach. W 1625 roku powrócił do Cieszyna. W 1626 roku podjął pracę jako ksiądz na zamku Suneghów w Bielsku. W 1627 roku musiał jednak opuścić Bielsko ze względu na prześladowania religijne  udał się do posiadłości właścicieli bielskiego zamku na Orawę. Na Orawskim Zamku był kaznodzieją, a od 1631 do 29 maja 1637 roku  księdzem w parafii w Liptowskim Mikulaszu.

Najważniejszym dziełem ks. Jerzego Trzanowskiego jest Cithara sanctorum, wydana w Lewoczy w 1636 roku. Jest to kancjonał czeski zawierający ponad 400 pieśni. Ukazało się około 215 jego wydań. Był używany jeszcze w XX wieku. W parafii wiślańskiej zastąpiony został śpiewnikiem polskim ks. Jerzego Heczki dopiero w latach 20-tych XX wieku. Odegrał on bardzo dużą rolę w krzewieniu idei Reformacji w krajach słowiańskich w tym w Polsce.

 


[1] Konwisarz - rzemieślnik zajmujący się obróbką i wyrobem przedmiotów z cyny

Facebook