CMENTARZ PARAFIALNY

*************************************************************

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Darmowy licznik odwiedzin

 

 

 

 

Spotkanie PTE 15.05.2018 r. – postać JERZEGO GAJDZICY

Postać Jerzego Gajdzicy z Małej Cisownicy przedstawiła Henryka Szarzec potomkini  w 6 pokoleniu Jerzego Gajdzicy. Poniżej fragmenty jej wystąpienia.

Jerzy Gajdzica urodził się w Cisownicy 19 grudnia 1777 r. Zmarł 16 lutego 1840 roku. Był rolnikiem i gospodarzył na niewielkim gospodarstwie. Zajmował się nie tylko gazdowaniem ale także rozwoził towary z ustrońskiej huty. Prawie z każdej takiej wyprawy przywoził kupione za ciężko zarobione pieniądze książki, które opatrywał swoim ekslibrisem. Do tekstu dołączone jest zdjęcie ekslibrisu i strona tytułowa ksiązki, z której on pochodzi. Na jej stronie tytułowej na dole jest wstawione jego Imię i Nazwisko - "Jura Gajdzica". Książki z jego biblioteki często przekazywał swoim krewnym jako prezenty z okazji ślubu.

Jerzy Gajdzica jest także autorem pamiętnika "Dlo pamięci rodu ludzkiego". W pamiętniku opisuje wydarzenia polityczne i to co współcześnie się wydarzył. Są także informacje o pogodzie. Fragmenty pamietnika:

 Roku od narodzenia 1805 była wojna bardzo wielka z Francuzem, a już był u Wiszkowa, potym szło mozgalski wojsko cysarskimu na pomoc, a było go bardzo moc, jak prochu, ale tam niedługo było, bo sie chned zbili ....

Roku 1811 świeciła kometa, a miała taką mietłe od siebie, a było ją widać na północy. Szła od zachodu na wschód ponad ziemie.

Roku 1813 począł deszcz padać na Bartłomiej, ten deszcz trwoł tydzień. Potym zebrała bardzo wielko  powódź...

Roku 1815 bardzo nieurodzajno. Pokój był w krainie. Rok naśladujący to jest 1816 ten był jeszcze nieurodzajniejszy, a bardzo mokry, a to w całej Europie, tak że sie bieda rozmnożyła, a ubogim ludziom nędze  uczyniła, że ku wytrwaniu nie było, a jeszcze potym podczas jesieni było wszystko, co na polach zustało w czas śniegiem przypadane.

W r. 1817, tochmy tu odprawiali pamiątkę reformacje Doktora M. L. 300-letnią to trefiło drugigo przed Nowembrem, tochmy obchodzili jak najpiękniej w kierym kościele. W cieszyńskim kościele były 4 słupy przi ołtarzu, po tych słupach same lampy, na ołtarzu 8 świec, między nimi orzeł ten najpierwszy, nad jedną spowiednicą Jozef cysorz, nad drugą Franc cysorz w obrazach wywieszoni, przy organach turecko muzyka.

W r. 1820 było bardzo drogo jako przedtem.. w r. 1821 był zimny a mokry rok, a późni rok. Na obilni kwiat było bardzo źle.

 

Pamiątki związane  z Jerzym Gajdzicą można oglądać w Izbie Pamięci, która znajduje się zabudowaniach pani Henryki Szarzec w Cisownicy Pasiekach.

Facebook