CMENTARZ PARAFIALNY

*************************************************************

 

 

 

 

 

                 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Darmowy licznik odwiedzin

 

 

 

 

Spotkanie emerytów - 9 maja 2017

„Kurdystan Iracki jako oaza tolerancji religijnej na Bliskim Wschodzie” – taki tytuł nosił temat prelekcji jaką wygłosił Christian Jaworski we wtorek 9 maja 2017 r., podczas spotkania seniorów w budynku parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ustroniu. Prelegent z wykształcenia politolog, ekspert ds. międzynarodowych jest autorem pracy dyplomowej pt.: „Problem samostanowienia narodu kurdyjskiego w XX i na początku XXI wieku”. Podczas studiów na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach wyspecjalizował się w tematyce kurdyjskiej, nawiązując kontakt z Pełnomocnikiem Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce – panem Ziyadem Raoof.

W czasie swojego wystąpienia, młody naukowiec  wyświetlił prezentację oraz podzielił się ze słuchaczami  swoją wiedzą o Kurdystanie i Bliskim Wschodzie. Podkreślił jak ważną rolę w ochronie mniejszości chrześcijańskiej w tamtym regionie świata pełni Rząd Regionalny Kurdystanu z siedzibą w Irbilu. We wstępie zwrócił uwagę na pewne podobieństwo pomiędzy historią Polski i Kurdystanu.

Rzeczypospolita przez 123 znajdowała się pod zaborami Prus, Austrii i Rosji natomiast terytorium Kurdystanu do dnia dzisiejszego podzielone jest granicami państwowymi Turcji, Iraku, Iranu oraz Syrii. Ze wszystkich czterech części Kurdystanu jedynie w części irackiej dzięki wsparciu międzynarodowemu i determinacji lokalnej ludności ustanowiony został legalny rząd dysponujący własną administracją, armią, policją, siłami bezpieczeństwa i kontrolujący obecnie prawie całe terytorium zamieszkiwane tradycyjne przez ludność kurdyjskojęzyczną. Kurdystan Iracki pomimo posiadania własnego terytorium, populacji oraz rządu nie jest jednak suwerennym państwem, gdyż nie posiada oficjalnego uznania międzynarodowego. Władze w Irbilu zapowiadają jednak przeprowadzenie referendum niepodległościowego w roku obecnym. Pomimo braku pełnej niepodległości, autonomiczny Region Kurdystanu w północnym Iraku pozostaje jednym z najbezpieczniejszych na Bliskim Wschodzie terenów, gdzie mniejszość chrześcijańska cieszy się szczególną ochroną i pełnią praw. W aktualnym kurdyjskim parlamencie na 111 posłów, 6 reprezentuje ugrupowania ludności chrześcijańskiej. Dodatkowo w konstytucji Kurdystanu Irackiego zawarte są zapisy gwarantujące wolność wyznania i zabezpieczające praktykowanie powinności religijnych, zakaz dyskryminacji ze względu na rasę, pochodzenie etniczne, wyznawaną religię oraz równe prawa kobiet i mężczyzn – co w krajach muzułmańskich nie zawsze jest oczywistością. Kurdyjska armia (Peshmerga) chroni prześladowaną i uciekającą przed Państwem Islamskim ludność chrześcijańską w Iraku. Kurdowie prowadzą również ciężką ofensywę lądową przeciwko dżihadystom z ISIS, pomagając społeczności międzynarodowej oraz koalicji lotniczej z USA na czele w walce z terroryzmem. Dzięki bohaterskiej postawie kurdyjskich żołnierzy Państwo Islamskie znajduje się obecnie w głębokiej defensywie i jest mocno osłabione.

Na zakończenie spotkania prelegent dodał, że w geście szacunku i solidarności z mniejszością chrześcijańską władze Kurdystanu Irackiego ustanowiły dniem wolnym od pracy 25 i 26 grudnia; tym samym Boże Narodzenie stało się świętem państwowym dla wszystkich obywateli. Podkreślił również jeszcze raz, że na terytorium Irackiego Kurdystanu chrześcijanie i muzułmanie żyją w zgodzie i współpracy tworząc prawdziwą „oazę” tolerancji religijnej na Bliskim Wschodzie.

Facebook