CMENTARZ PARAFIALNY

*************************************************************

 

 

 

 

 

                 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Darmowy licznik odwiedzin

 

 

 

 

PTEw - Ekwador i Wyspy Galapagos

Gościem marcowego spotkania PTEw była p. Emilia DUDEK, która opowiadała o wyprawie do Ekwadoru i na wyspy Galapagos. W ciekawym pokazie multimedialnym pokazała  fotografie z pobytu w tym bardzo odległym rejonie świata.

Ekwador leży  na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej pomiędzy Kolumbia a Peru. Położony jest na równiku o czym wskazuje jego nazwa w języku hiszpańskim. Do Ekwadoru należą również Wyspy Galapagos położone na Oceanie Spokojnym około 1000 km na zachód od części kontynentalnej. Powierzchnia kraju wraz z wyspami Galapagos wynosi 283 560 km2.

W górzystej części kraju leżą Andy Ekwadorskie z najwyższym szczytem Chimborazo (6267 m n. p. m.). Według Ekwadorczyków jest to najwyższa góra świata. Jej wysokość liczą nie od poziomu morza a od środka ziemi. Wynika to z tego, że glob ziemski nie jest idealna kulą, a jest spłaszczony na biegunach, a że szczyt leży na równiku to jest wyższy od Everestu. W tym paśmie gór występują liczne wygasłe i czynne wulkany. Tam też leży wulkan Cotopaxi (5896 m n. p. m.), który jest najaktywniejszym wulkanem świata.

Zaprezentowane fotografie nie tylko pokazywały piękne krajobrazy, ale także dzień dzisiejszy Ekwadoru

Zabytki, które mieliśmy okazję oglądać były obiektami powstałymi już po przybyciu do tego rejonu świata Hiszpanów. Niestety wcześniejsze obiekty do czasów współczesnych się nie zachowały.

Z pobytu na Galapagos pokazane zostały ciekawe okazy tamtejszej flory i fauny. Nie mogło oczywiście zabraknąć żółwi słoniowych, które można zobaczyć na jednej z fotografii.

Facebook