CMENTARZ PARAFIALNY

*************************************************************

 

                 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Darmowy licznik odwiedzin

 

 

 

 

Nabożeństwo przy Kamieniu na Równicy

W czwartek (15.07.2017 r.) odbyło się tradycyjne nabożeństwo przy Kamieniu na zboczu Równicy, które było także nabożeństwem inauguracyjnym z okazji rozpoczęcia Ewangelickich Dni Kościoła, Ogólnopolskiego Zjazdu Młodzieży Ewangelickiej oraz zjazdu Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa.

W tym roku nie tylko dopisała pogoda ale przede wszystkim frekwencja, bowiem na nabożeństwie zgromadziło się około trzy tysiące osób.

W kazaniu ks abp dr Kari Mäkinen powiedział:

"Przekazuję wam pozdrowienia z Finlandii i od fińskich luteran. To dla mnie szczególna radość – móc przekazać wam pozdrowienia z Finlandii podczas takiego nabożeństwa, celebrowanego w tym lesie na Równicy. Dla was jest to ważne miejsce – tutaj możecie poczuć dziedzictwo polskiego luteranizmu. Nasze Kościoły mają różne historie i podążały do tej pory różnymi ścieżkami. Ale jednocześnie mamy wiele wspólnego – przede wszystkim dzielimy luterańskie dziedzictwo. Łączy nas również to, że luteranizm rozwijał się i istniał pośrodku lasu, nawet jeśli działo się to na różne sposoby. Las jest ważną częścią fińskiego krajobrazu duszy. Dlatego przekazanie pozdrowień jest szczególnie miłe w takim otoczeniu. W wielu naszych parafiach organizowane są bożonarodzeniowe leśne Kościoły. Las jest tradycyjnie miejscem, w którym Finowie doświadczają Bożej obecności. W szeleście drzew można poczuć oddech Stwórcy. Las oznacza również ochronę i bezpieczeństwo. (...) 

(...) Kościół Chrystusa jest dla wszystkich, których umysły, dusze i ciała są w niebezpieczeństwie, potrzebują ochrony i bezpieczeństwa. To jest zadanie Kościoła Chrystusa na świecie, na którym coraz więcej ludzi jest zmuszonych do życia bez ochrony i bezpieczeństwa, włączając tych, którzy utracili swoje domy. Gdy stąd odejdziemy, będziemy już częścią historii, którą opowiadają ten las i te kamienie. Każdy z nas będzie na swój własny sposób opowiadał światu historię Kościoła Chrystusa. Takiego bądźcie względem siebie usposobienia, jakie było w Chrystusie Jezusie, który chociaż był w postaci Bożej, nie upierał się zachłannie przy tym, aby być równym Bogu (Flp 2,6)."

 
Galeria

  
Facebook