CMENTARZ PARAFIALNY

*************************************************************

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Darmowy licznik odwiedzin

 

 

 

 

młodzieżowe

W nocy z 31 marca na 1 kwietnia w kościele ap. Jakuba Starszego w Ustroniu odbyło się czterogodzinne spotkanie około siedmiuset młodych ludzi, którzy pragnęli się cieszyć dobrą nowiną, jaką jest Zmartwychwstanie Jezusa. Wydarzenie to było podzielone na dwie części - spokojną (przed północą) oraz radosną (po północy).

Zebraną młodzież przywitał gospodarz tegorocznej „ Bezsennej” – ks. Piotr Wowry, który wygłosił krótką, ale poruszającą modlitwę. Chwilę później ks. dr bp Adrian Korczago (Zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej) wraz z ks. Marcinem  Podżorskim (Diecezjalnym Duszpasterzem Młodzieży) przedstawił tegoroczny temat „Bezsennej Nocy” – (nie)zwykła woda. Ks. Adrian Korczago przedstawił własne przemyślenia i poglądy na dany temat oraz pozostawił nam czas na chwile refleksji związanych z sytuacjami odczucia pragnienia w naszym życiu. Zdaliśmy sobie sprawę, że każdego dnia potrzebujemy „wody życia”, jaką jest Pan Bóg. Każdy z nas ma w swoim sercu ogromny potencjał, który będąc skropiony tą cudowną „wodą życia” może zdziałać wiele dobra dla siebie, jak i ludzi spotykanych na każdym kroku.

Z chwili refleksji  wyrwał nas młody chemik – (Pidżam?).  Zaprezentował on szereg doświadczeń chemicznych z udziałem wody. Wybuch balonu, podpalenie H2O oraz użycie substancji łatwopalnych, to tylko nieliczne eksperymenty, jakie nam zademonstrowano. Następnie obejrzeliśmy prezentację przygotowaną przez (imię), która uświadomiła nam, jak bardzo potrzebna jest woda w organizmie człowieka oraz jakie są skutki odwodnienia. Zamiast skarżyć się na ciągłe zmęczenie, bóle głowy czy brak koncentracji, po prostu sięgnijmy po szklankę czystej wody.

 Nie zabrakło również lekcji statystyki dotyczącej zasobu wód powierzchniowych w tym, także wody pitnej na kuli ziemskiej zilustrowanej przez prowadzącego całego spotkania – ks. Marcina Podżorskiego. Posłużył się On także metaforą w odniesieniu do brudu oraz środków czystości, które pomogły nam zrozumieć, że każdy z nas popełnia codziennie wiele grzechów, które tylko Bóg może nam wybaczyć.
Ks. Marcin Podżorski zorganizował króciutki quiz, który zweryfikował stan naszej wiedzy na temat udziału wody w zmywaniu fizycznych brudów życia.

Cennej lekcji życia udzielił nam ks. Piotr Sztwiertnia, który przypomniał stworzenie pierwszych ludzi przez Boga, a także popełnionego przez nich grzechu. Uświadomił On nam, że to właśnie Jezus w Wielki Piątek zmarł za nas wszystkich na krzyżu i odkupił nasze wszystkie winy. Swoje rozważania zobrazował za pomocą wody i roztworu odbarwiającego, który ostatecznie przywrócił pierwotna barwę wody na znak oczyszczenia.

Kolejną częścią programu był niecodzienny występ artystyczny ks. Dariusza Lerch oraz ks. Artura Woltman, którzy w scence odegrali rolę ludzi, chcących oczyścić swoje ciało w SPA, co ostatecznie doprowadziło do kłótni. Na szczęście w porę zorientowali się, że jedynie oczyszczenie duszy przez Boga nigdy nie dzieli, ale łączy. Mogliśmy także wyznać swój brud grzechu przed Bogiem i otrzymać błogosławieństwo.

Krótko po północy na rozpoczęcie części drugiej „Bezsennej nocy” utwór „Alleluja” autorstwa G.F. Haendel’a wykonali Jakub Gazda na trąbce oraz Justyna Śliwka na organach.

Następnie piątka ochotników wzięła udział w popularnym konkursie „ Wyzwanie smaku”. Mieli do wyboru cztery różne napoje, w tym wodę, którą wybrała tylko jedna osoba. „Wyzwanie” miało na celu pokazanie, że nawet jeśli mamy wolny wybór to i tak zwykle wybierzemy coś, co nie jest dla nas najlepsze. Nie zawsze to co nam najbardziej smakuje, czy najlepiej wygląda, jest dla nas dobre.

By z radością przyjąć wiadomość ze Jezus Chrystus Zmartwychwstał, zostaliśmy zaproszeni do Stołu Pańskiego przez ks. Marcina Ratka-Matejko, aby z zadowoleniem, ale także z pokorą przyjąć ciało i krew Pana Jezusa.

Kiedy już wszyscy mogli zaznać tego jak dobry jest Bóg, obejrzeliśmy krótki filmik, który uświadomił nam, ze to właśnie Jezus jest wodą, a oddając mu swoje zaufanie, oddajemy je komuś, kto zna nas najlepiej i kto daje nam największe szczęście życia doczesnego, jak i przyszłego.

Miłą niespodzianką było zobaczenie przez skype chociaż na chwilę ks. Łukasza Stachelka, który udzielił nam błogosławieństwa.

Całemu spotkaniu towarzyszył niesamowity wokal. Na początku Estera Tomaszko zaśpiewała utwór „Być bliżej Ciebie chcę”, który wszystkich bardzo wzruszył. Piękne piosenki, uśmiechnięte twarze, radosna jak i refleksyjna atmosfera, wspólny śpiew – to z kolei przeżywaliśmy, dzięki zespołowi Soli Deo Gloria z Ustronia.

„ Bezsenna noc” co roku, w każdym uczestniku wywołuje wiele emocji, które są świadectwem jak bardzo jesteśmy wdzięczni Bogu za jego dary.

Uczestniczki: Martyna Tesarczyk i Wiktoria Pszczółka

ZDJĘCIA Z BEZSENNEJ NOCY - KLIKNIJ

Facebook