*****************************************************************

CMENTARZ PARAFIALNY

                    

*************************************************************

 

 

 

              Nowy numer Głosu Parafialnego             

 

       Kondolencje i podziękowania 

         śp. ks. radca Piotr Wowry

 

 

 Apel o wsparcie rehabilitacji Piotra

            policjanta z Ustronia

 

                 Pokoje gościnne

 

           Ołtarz Naszej Małej Ojczyzny

 

 

               

 

 

 

  

                                                                                                                                                                                                                                         

 

 

 

 

 

 

       

                                                                                                                                                                          

  

 

              Darmowy licznik odwiedzin

 

 

 

 

Koncertowo w Nowy Rok

Do tradycji należą noworoczne koncerty organowe w kościele ewangelickim apostoła Jakuba Starszego w wykonaniu Daniela Strządały, jednego z najbardziej utalentowanych organistów w naszym kraju. Wielbiciele muzyki poważnej znów zostali oczarowani występem doskonale znanego w Ustroniu mistrza organów, który koncertuje w Polsce i za granicą jako instrumentalista (organista i klawesynista), improwizator oraz kameralista, a swoje zainteresowania rozszerzył także o kompozycję i dyrygenturę. Artysta jest laureatem szeregu nagród ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych i klawesynowych, a także konkursów kompozytorskich oraz z zakresu teorii muzyki. 
Noworoczny recital organowy urządzono bezpośrednio po nabożeństwie i był on połączony ze wspólnym śpiewaniem  urokliwych kolęd, a są one zawsze bardzo lubianymi pieśniami bożonarodzeniowymi. Koncert prowadził proboszcz pomocniczy ks. Dariusz Lerch, który przedstawił organistę i zaprezentował oraz omówił repertuar, podkreślając, że radosne przywitanie Nowego Roku wybrzmiewające echem świąt Bożego Narodzenia miesza się z chwilą zadumy i wspomnienia osób, które w minionym czasie od nas odeszły i właśnie w takim duchu został opracowany program koncertu. Jego pierwsza część była dedykowana pamięci zmarłego w październiku ubiegłego roku proboszcza ks. Piotra Wowrego, który był inicjatorem tych muzycznych uroczystości. 
Artysta wykonał dwa utwory Johanna Sebastiana Bacha: „Passacaglia c-moll” oraz arię „Schafe können sicher weiden”, a pierwszy z nich uważany jest za szczytowe osiągnięcie w rozwoju tego gatunku. Drugi utwór to fragment kantaty myśliwskiej, lecz najbardziej znana część tej kompozycji – aria, wyraża ponadczasową prawdę: Owce pasą się bezpiecznie, kiedy pasterz dobry czuwa! Gdzie rządca dobrze panuje, tam się błogi pokój czuje i kraj cały w szczęściu trwa!  Prowadzący koncert ks. Lerch podkreślił, że tymi słowami można bez cienia wątpliwości określić dzieło, które pozostawił po sobie ks. radca Piotr Wowry. 
Następnie delektowano się piękną czteroczęściową kompozycją własną organisty „Sonata romantyczna oparta na motywach polskich kolęd”, o zróżnicowanej palecie barw, charakterystycznej dla tej formy muzycznej. 
Druga część koncertu poświęcona była pamięci zaolziańskiego artysty Józefa Podoli, wybitnego i wszechstronnego muzyka – kompozytora, organisty i dyrygenta, który zmarł w 2019 r. 
Organy ożywione rękami artysty zabrzmiały niezwykle efektowną „Fantazją” z wirtuozerskimi partiami, zwłaszcza w sekcji basowej, obsługiwanej przez grającego nogami, a następnie rozległ się dostojny i radosny „Polonez”.
Koncerty na organach, tym majestatycznym i najbardziej złożonym instrumencie muzycznym  zawsze wzbudzają podziw melomanów, a w Nowy Rok gdy ożywiły je ręce mistrza,  zabrzmiały one pełnią swoich możliwości.   
Tradycyjnym finałem tego wydarzenia muzycznego był, podobnie jak na Koncercie Noworocznym w Wiedniu, „Marsz Radetzkiego” skomponowany przez Johanna Straussa, dynamiczny utwór, pełen werwy i pozytywnej energii, abyśmy z wiarą i nadzieją na lepsze jutro wkraczali w 2021 rok. 

Tekst i zdjęcia - Lidia Szkaradnik

Facebook