CMENTARZ PARAFIALNY

*************************************************************

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Darmowy licznik odwiedzin

 

 

 

 

Koncert Noworoczny w kościele ap. Jakuba Starszego w Ustroniu

1 stycznia 2018 r. odbył się w kościele ap. Jakuba Starszego w Ustroniu IV Noworoczny Koncert Organowy w wykonaniu Daniela Strządały, który koncertuje w kraju i za granicą jako instrumentalista i improwizator.

W programie znalazły się utwory R. Purvisa, A. Vivaldiego,J. S. Bacha, W. A. Mozarta, J. Straussa, a także improwizacje i wspólne kolędowanie.

Koncert rozpoczął się  świąteczną Fanfarą Richarda Purvisa - amerykańskiego kompozytora

i organisty, żyjącego w XX wieku. W utworze, który usłyszeliśmy, pojawiły  się nawiązania do brzmienia trąb fanfarowych. Było to możliwe dzięki temu, że nasze ustrońskie organy w swoim zestawie głosów posiadają także głosy imitujące brzmienia instrumentów dętych takich jak puzon, trąbka, czy obój. Dalej uczestnicy koncertu zostali zaproszeni do wspólnego zaśpiewania 3 zwrotek kolędy Anioł pasterzom mówił, sięgającej swymi korzeniami XVI wieku.

Potem po  wspólnie wykonanej kolędzie Lulajże Jezuniu zabrzmiał pierwszy z akcentów wiedeńskich noworocznego koncertu - Fantazja f-moll  Wolfganga Amadeusza Mozarta.

W ostatniej części koncertu zabrzmiały trzy utwory. Pierwszym z nich była improwizacja - SuitaPastorale – kilkuczęściowy utwór, w którym zostały wykorzystane motywy polskich kolęd i pastorałek. Następnie, zgodnie z tradycją naszych ustrońskich koncertów noworocznych, zaśpiewaliśmy kolędę Bóg się rodzi, prosząc Boga o błogosławieństwo dla nas, naszych rodzin i naszej ojczyzny. Koncert zakończył Marsz Radetzkiego.

Facebook