CMENTARZ PARAFIALNY

*************************************************************

 

 

          Kalendarz adwentowy 2019

 

     Spotkanie noworoczne CHSM

 

 

 

 

 

               

 

 

 

  

 

          

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                   

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                   

  

 

              Darmowy licznik odwiedzin

 

 

 

 

Chór Polana-Dobka

 

 JUBILEUSZ 20-LECIA CHÓRU Z POLANY I DOBKI

 

          Podczas wielkanocnego nabożeństwa, 24 kwietnia br. w kościele ap. Mateusza w Polanie obchodziliśmy jubileusz 20-lecia Chóru z Polany i Dobki. Chór dał wspaniały mini koncert, Mariusz Pasterny przybliżył historię chóru, a potem był czas na życzenia, które składali w imieniu Rady Filiału pan Leonard Greń, a następnie Starosta Powiatu Cieszyńskiego pan Czesław Gluza oraz Przewodniczący Rady Miasta Ustronia pan Stanisław Malina. Życzenia od proboszcza ks. Piotra Wowry odczytał ks. Marek Twardzik. Po nabożeństwie chórzyści i zaproszeni goście zebrali się w Sali parafialnej aby w miłej atmosferze powspominać minione czasy!

 
 

Przemówienie wice prezesa p. Mariusza Pasternego:

Szanowni państwo! Historia naszego chóru w tym roku sięgnęła dwudziestu lat. To okres w którym przez szeregi chóru przewinęło się sporo osób. Sporo też z nich wytrwało od samego początku do dziś i właśnie z tymi, którzy dziś stają przed państwem chcemy wspólnie radować się naszym Jubileuszem. Przypomnę tylko krótko jak wyglądały nasze początki. W 1991 kiedy to ksiądz Piotr Wowry zaszczepił w grupie entuzjastów muzyki chóralnej, wywodzących się w dużej mierze korzeniami z chóru Ewangelickiego w Ustroniu Centrum, ideę założenia własnego chóru takiego, który mógłby służyć pieśnią podczas nabożeństw roku kościelnego tu w Polanie, a także być miejscem spotkań ludzi znajdujących upodobanie we wspólnym tworzeniu muzyki. Szybko też znaleźli się kolejni chętni którzy zasilili grono nowo tworzącego się chóru. Początki jak zawsze były trudne. Kompletowanie pierwszych pieśni, uczenie się wszystkiego od nowa, poznawanie nut i szukanie gdzie mój tekst a gdzie nie mój, w której linijce są moje nuty a które należą do altów czy basów. W tej trudnej sztuce od początku prowadził nas doświadczony i wymagający Dyrygent pan Józef Podżorski. Dzięki jego pracy nasz repertuar sięgnął do ponad stu pieśni. Jednak po siedmiu latach ze względu na pogarszający się stan zdrowia naszego dyrygenta zostaliśmy postawieni w trudnej sytuacji. Ciężko było się pogodzić z tym, że nasza dotychczasowa praca miała tak niespodziewanie zostać zaniechana. Z pomocą przyszła nam pani Elżbieta Szajtauer, której energia i niezwykłe zaangażowanie nie tylko przywróciły nas na nowo do życia, ale odmieniły znacząco oblicze naszego chóru. Odtąd znani byliśmy jako chór dynamiczny śpiewający z dużą energią. Oprócz dotychczasowego repertuaru pani Ela wprowadziła szereg nowych pieśni trafiających swym brzmieniem także do serc młodzieży gdyż w szeregi chóru wstępować zaczęli także młodzi śpiewacy. Ukoronowaniem naszej wspólnej pracy była płyta zawierająca przegląd naszego dotychczasowego repertuaru liczącego wówczas około 150 pieśni, a wydana z okazji piętnastolecia istnienia naszego chóru.

W roku 2007 kiedy ksiądz Piotr Wowry objął urząd proboszcza Parafii w Ustroniu Centrum naszym nowym opiekunem został ksiądz Marek Twardzik, który z dużym zaangażowaniem przystąpił do konsolidacji naszej grupki, która przez szereg lat nieco się odchudziła w liczbie uczestników. Pod koniec 2008 roku po dziesięciu latach współpracy z prowadzenia chóru zrezygnowała pani Ela Szajtauer. W trudnym okresie przejściowym chór nasz wspierała i służyła szeroką pomocą pani Maria Cieślar pod dyrekcją której wykonaliśmy kilka wspólnych występów i przetrwaliśmy do momentu kiedy to ksiądz Marek Twardzik namówił do współpracy Nową dyrygentkę panią Mariolę Dyka. Pani Mariola prowadzi nasz chór w równie energiczny i żywiołowy sposób, taki z jakiego daliśmy się poznać poprzez szereg lat naszej działalności. Dziś nasz repertuar to przeszło 180 pieśni. Liczba naszych członków na dzień dzisiejszy nie przekracza dwudziestu osób. To jednak nie znaczy, że brak nam chęci do dalszego śpiewania, ćwiczenia, spotykania się na próbach i obchodzenia kolejnych Jubileuszy.

Korzystając z okazji chciałbym zaprosić wszystkich chętnych, którzy może nie do końca są przekonani, ale gdzieś w głębi serca czują że chcieliby spróbować zaśpiewać razem z nami. My, którzy tu przed Wami stoimy nie jesteśmy jakimiś wyjątkowymi, wybitnie uzdolnionymi ludźmi, którzy mają wyłączność na śpiewanie. By móc zaśpiewać trzeba oczywiście sporo się napracować i nieraz w mozole ćwiczyć po kilkanaście razy to, co i tak koniec końców nie zawsze wychodzi. Nasze nogi nie zawsze niosą nas ochoczo na piątkową próbę tylko ciągną się nieraz za nami bez entuzjazmu. Ale pomimo to trwamy i w Bogu pokładamy nadzieję wyrażając poprzez pieśni chwałę i wdzięczność Bogu tak jak dziś, za jego zmartwychwstanie i łaskę jaką okazał nam poprzez swój krzyż. Śpiew daje radość, podnosi naszą duszę wyżej i zbliża nas w szczególny sposób do Boga, dając satysfakcję i radość nie tylko nam śpiewającym, ale mamy nadzieję że także i wam którzy słuchacie nas podczas rozlicznych występów i koncertów.                                                            

 

                                                                 
                                                                                          Mariusz Pasterny
 

 

                                                           CHÓR EWANGELICKI Z POLANY I DOBKI

                    Wiosną 1991 kiedy na myśl o tym jakby tu stworzyć chór tak po prostu z niczego gdzie inne większe czy mniejsze parafie już od lat mogły pochwalić się chórami o długoletnim stażu , my pokładając nadzieję w słowach wyjętych z Izajasza Ci którzy ufają "Panu nabierają siły" będących hasłem roku 1991 postanowiliśmy spróbować swoich sił. Trudnej roli dyrygenta podjął się pan Józef Podżorski wcześniej wieloletni dyrygent chóru parafialnego w Ustroniu. I to dzięki jego doświadczeniu i niewątpliwemu zaangażowaniu tych wszystkich dla których istnienie chóru stało się nie tylko marzeniem ale rzeczywistością rozpoczęliśmy kształtowanie naszego wizerunku jako chór z Ustronia Polany. Podkreślić tu należy, że prócz wielu zaangażowanych serc decydującą rolę w zainicjowaniu przedsięwzięcia odegrali ksiądz Piotr Wowry z małżonką panią Kariną Wowry. Ich determinacja dodała odwagi wszystkim tym którzy mimo chęci obawiali się trudnych początków. I tak systematycznie od początku począwszy od łatwych i przechodząc do coraz trudniejszych utworów wzbogacaliśmy repertuar starając się dostosowywać go do potrzeb i rytmu roku kościelnego. Nasze pierwsze występy nie były może sukcesami w znaczeniu poziomu artystycznego ale sukcesami naszych własnych ambicji i marzeń które udało się zrealizować na początek na naszym własnym podwórku. Z czasem udało nam się też zagościć w sercach słuchaczy z innych parafii mniej lub bardziej oddalonych którzy zapraszali nas na wspólne czy samodzielne występy. W przebiegu lat mieliśmy okazję występować nie tylko tu na ziemi cieszyńskiej ale też w parafiach i diecezjach bardziej oddalonych od naszej m.in. w Warszawie, Sopocie, Nowym Sączu, Karpaczu, Suwałkach a także podczas kilku zagranicznych wyjazdów do Niemiec, Czech, na Litwę i na Węgry.
Nasze losy nie zawsze układały się pomyślnie. Bywało tak, że spośród 25 osób które rozpoczęły naszą wspólną wędrówkę z muzyką pozostało z czasem kilkanaście osób. Było też jednak tak, że szeregi chóru liczyły grubo ponad trzydzieści członków. Praca chórowa to nie tylko radość koncertowania ale też wiele godzin mozolnych prób, które nierzadko okazywały się ponad siły niektórych spośród nas. Jesienią 1998 roku stanęliśmy w trudnej sytuacji poszukiwania nowego dyrygenta. Nasz dotychczasowy dyrygent pan Józef Podżorski ze względu na pogarszający się stan zdrowia musiał zrezygnować z pełnionej funkcji i oto groźba zakończenia naszej już wtedy siedmioletniej pracy stała się realna. Jednak pan Bóg nie zapomniał o nas i słowa z Izajasza które towarzyszyły nam od początku o zaufaniu wobec ścieżek Bożych ponownie zapaliły w nas nadzieję. Udało nam się zachęcić do współpracy od początku niezwykle zaangażowaną i pełną optymizmu panią Elżbietę Szajtauer. Jej wysiłek szybko zaczął przynosić wymierny efekt gdyż nie tylko udało się kontynuować naszą pracę ale byliśmy w stanie znowu rozwinąć skrzydła i ubogacać nasz repertuar teraz już nie tylko utwory klasyczne mające nieraz trudne i ciężkie brzmienie ale także muzykę bardziej dynamiczną trafiającą do szerszego grona słuchaczy.

Praca nasza z pewnością nie idzie na marne o czym świadczy chociażby fakt, że przez te siedemnaście lat nasz repertuar rozrósł się do ponad 150 pieśni poruszających tematyką wszystkie okresy roku kościelnego. Są wśród nich pieśni dziękczynne, wychwalające i uwielbiające Boga. Ta ilość pieśni była inspiracją do nowego przedsięwzięcia jakim stało się nagranie własnej płyty. Okres wytężonej pracy został nagrodzony i na obchodzony jubileusz piętnastolecia istnienia chóru udało się wydać płytę zawierającą kilkanaście wykonywanych przez chór utworów.. Na płycie znalazły się i utwory klasyczne i nieco łatwiejsze a także kilka utworów solowych.. Jej powstanie możliwe było dzięki nie tylko naszej pracy ale również wsparciu finansowemu Rady Filiału w Polanie oraz firmy "Ustronianka" państwa Zuzanny i Michała Bożków. Pieśni zawarte na płycie stanowią przegląd naszego repertuaru i określają nasz dotychczasowy dorobek. Mamy nadzieję, że dzięki tej płycie zagościmy w domach wielu naszych parafian i wniesiemy w nie radość ze wspólnego uwielbiania Boga.
Wraz z wyborem w 2007 roku ks. Piotra Wowrego proboszczem Parafii w Ustroniu, nowym opiekunem chóru został duszpasterz Filiałów Polany i Dobki proboszcz pomocniczy ks. Marek Twardzik. W grudniu, kolejnego 2008 roku z dyrygowania chórem zrezygnowała pani Elżbieta Szajtauer. Przez niełatwy okres poszukiwania nowego dyrygenta przeprowadziła nas pani Maria Cieślar. Od stycznia 2009 roku dyrygentem chóru jest niezmiernie energiczna i pełna zapału do pracy pani Mariola Dyka. 

Trwamy nadal i rzec by można dobrze nam. Cieszymy się wszystkim tym co udało nam się wspólnie przeżyć i osiągnąć przez te wszystkie lata. Chcemy nadal się rozwijać i uwielbiać Boga pieśnią i modlitwą która często zawarta jest w tekstach naszych utworów. Składamy swą wdzięczność Bogu i wszystkim tym którzy swoją modlitwą wspierali nas i nadal będą wspierać.

Mariusz Pasterny

Facebook