CMENTARZ PARAFIALNY

*************************************************************

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Darmowy licznik odwiedzin

 

 

 

 

25 lat Koła Diakonijnego Samarytanin

W pierwszy poniedziałek Adwentu (3 grudnia) przeżywaliśmy jubileusz 25 lat istnienia koła diakonijnego „Samarytanin”.

Podziękowania za lata służby na chwałę Bogu złożyli: organizatorka spotkań pani Karina Wowry, Ks. Piotr Wowry wraz z kuratorem Rady Parafialnej panem Edwardem Markuzelem oraz ks. Dariusz Lerch – opiekun stowarzyszenia. W czasie spotkania mogliśmy wysłychać adwentowych przemyśleń diak. Heleny Gajdacz, wskazującej na Jezusa Chrystusa będącego światłością świata z której możemy czerpać.

Historia i współczesność:

Inauguracyjne spotkanie odbyło się 26.X.1993r  w Ustroniu-Polanie. Wtedy przyjęto nazwę Samarytanki, która nawiązuje do podobieństwa o Miłosiernym Samarytaninie. Poprzez to podobieństwo Jezus uczy, że każdy człowiek w swoim życiu dokonuje jakiegoś wyboru.

Można wybrać postawę nienawiści i postępować jak zbójcy, można być obojętnym jak kapłan i lewita, a można wybrać miłość i dobroć jak Samarytanin.

Jezus podkreślił, że tylko ta ostatnia postawa jest godna naśladowania. Jego bezinteresowna pomoc staje się dla nas wzorem życzliwości i miłości, która winna istnieć między ludźmi.

Samarytaninem jest każdy, który zatrzymuje się w swoim życiu choć na chwilę i z gotowością oraz otwartością serca pochyla się nad drugim człowiekiem.

Pierwszą myślą zapisaną w kronice Samarytanek są słowa matki Teresy:

Łatwo jest zaspokoić ludzki głód, dać ubogiemu ubrania i mieszkanie. O wiele trudniej przychodzi znalezienie odpowiedzi na samotność i pustkę w sercu. A największa bieda jakiej może doznać człowiek polega na poczuciu opuszczenia.

Przez 25 lat odbywały się spotkania o różnym charakterze, były prelekcje na które zapraszałyśmy różne osoby, wycieczki: Holandia, Warszawa, Wittenberga, Bieszczady, Drezno, Książ, Olomouc, Salzburg, Rotenburg.

Pozostałe spotkania były bardzo intensywne i charakteryzowały się dużym nakładem pracy. W ramach spotkań Samarytanki przygotowały:

 • dekoracje w amfiteatrze do Ogólnopolskiego Festiwalu Dziecięcego
 • dekoracje kościołów na Dziękczynne Święto Żniw i Adwent
 • prezenty, upominki dla osób starszych i na spotkania różnych grup parafialnych.
 • pikniki parafialne, z których największym był piknik z okazji 500 lat reformacji

Z wypracowanych pieniędzy sponsorowały:

 • doposażanie kuchni i sali parafialnych: obrusy, zastawa, garnki, termosy, warniki, kawiarki, maszyny do szulek, krzesła, gilotynę introligatorską, dekoracje
 • prezenty dla dzieci: książki, lizaki, ołówki czy długopisy z nadrukiem na koniec roku szkolnego, książeczki „Czy znasz swój kościół oraz Modlitwy
 •  kartki życzeniami świątecznymi dla każdego domu
 • paczki dla osób starszych
 • chleby dla każdego domu w Dziękczynne Święto Żniw
 • prezenty na spotkania świąteczne dla różnych grup parafialnych
 • na Boże Narodzenie: upominki dla dzieci i dorosłych m. innymi odblaski anioły, magnesy z kościołem, koronkowe ozdoby na choinkę
 • magnesy na bezsenną noc dla młodzieży i na zjazd chórów
 • gwiazdę z Herrnhut oraz  oświetlenie na choinki do kościoła
 • brałyśmy udział w sprzątaniu kościoła
 • odwiedzałyśmy w domu osoby chore

W czasie zajęć manualnych, panie należące do stowarzyszenia nauczyły się wykonywania gwiazd z wstążki, szycia i wyplatania wieńców adwentowych, haftu krzyżykowego, malowania na szkle, porcelanie, decoupagu, ceramiki scrapbookingu, wikliniarstwa  czy introligatorstwa. Podczas zajęć florystycznych wykonywałyśmy między innymi wieńce z szyszek i stroiki dla osób starszych. Na zajęciach kulinarnych uczyłyśmy się piec strudel wiedeński oraz robienia dekoracji z masy cukrowej.

Przez 25 lat spotkań panie odnalazły w grupie "Samarytanek" drugą rodzinę.

Dziękuję, że jesteście, wszystkim razem i każdej z osobna. Dziękuję, że się wam chce zatrzymać na chwilę i zrobić coś dla drugiego człowieka.  

Dziękuję - Karina Wowry

Facebook