*****************************************************************

CMENTARZ PARAFIALNY

                    

*************************************************************

 

       Kondolencje i podziękowania 

         śp. ks. radca Piotr Wowry

 

 

                     Niedziela Wieczności

 

 

 Apel o wsparcie rehabilitacji Piotra

            policjanta z Ustronia

 

                 Pokoje gościnne

 

           Ołtarz Naszej Małej Ojczyzny

 

 

 

               

 

 

 

  

                                                                                                                                                                                                                                         

 

 

 

 

 

 

       

                                                                                                                                                                          

  

 

              Darmowy licznik odwiedzin

 

 

 

 

182. Pamiątka poświęcenia kościoła ap. Jakuba St. w Ustroniu

Kościół jest miejscem odnajdywania

W drugiej połowa lipca wierni parafii ewangelickiej przygotowują się do corocznego święta założenia i poświęcenia kościoła Apostoła Jakuba Starszego, które w tym roku obchodzono 19 lipca po raz 182. Szerokie grono osób zawsze angażuje się z wielkim sercem, by ta ważna uroczystość, w której biorą udział nie tylko mieszkańcy Ustronia, miała wyjątkowy charakter. W tym roku ze względu na nadal trwającą pandemię koronawirusa zmieniły się możliwości uczestnictwa w nabożeństwach kościelnych, gdyż podobnie jak w innych miejscach zgromadzeń nadal obowiązują obostrzenia sanitarne, lecz ze względu na to, że wszystkich uczestników nie pomieściłby kościół, więc jak w poprzednich latach odprawiono również nabożeństwo na placu przykościelnym.

Do tradycji należą organizowane po raz 37 Dni Jakubowe, które kojarzą się melomanom ze znakomitymi koncertami, wyczekiwanymi przez miłośników muzyki klasycznej. Uczestniczą w nich nie tylko mieszkańcy Ustronia, ale również wczasowicze, którzy goszczą w naszym mieście.

Koncerty poprzedzało niecodzienne wydarzenie, a mianowicie w piątek o godz. 10.00 w kościele ap. Jakuba St. nastąpiło nagranie dla TVP3 nabożeństwa, które zostało potem wyemitowane w niedzielne popołudnie. Było ono znakomicie przygotowane i przeprowadzone z udziałem wszystkich księży i licznej grupy zborowników, więc z pewnością stanowiło ono wizytówkę tej parafii, którą wszyscy zainteresowani mogli poznać podczas telewizyjnej emisji. Kazanie wygłosił proboszcz ks. radca Piotr Wowry, a oprawę muzyczną zapewnił Ustroński Chór Ewangelicki pod kierunkiem Szymona Staniszewskiego oraz rodzina Gazdów (organy, skrzypce i trąbka).

Piękna muzyka to najsubtelniejsza forma przekazu, która uwrażliwia na drugiego człowieka, uczy wzajemnej tolerancji i życzliwości, a ambitne koncerty wokalne czy instrumentalne są już w tej świątyni tradycją. W piątek Chór Wyższobramski z Cieszyna, który już wielokrotnie gościł w tej parafii, zawsze potrafi zauroczyć słuchaczy zarówno pieśniami kościelnymi jak również repertuarem ludowym. Z kolei w sobotni wieczór koneserów muzyki poważnej uduchowił swą maestrią organista Daniel Strządała, grający utwory muzyków klasycznych, ale też własne kompozycje, a wydobył on z kościelnych organów cudowne dźwięki. Po koncercie, podobnie jak w latach ubiegłych, nastąpił występ trębacza Jakuba Gazdy z wieży kościelnej, który oczarował uroczymi melodiami zasłuchanych melomanów wpatrzonych w przestworza.

A, że znakomitej muzyki nigdy za wiele, więc w niedzielny poranek kościół w świątecznej oprawie z otwartymi podwojami zapraszał na koncert Diecezjalnej Orkiestry Dętej pod kierunkiem Adama Pasternego. Jej różnorodny, rytmiczny i pełen werwy program ma zawsze liczne grono wielbicieli. Z pięknym repertuarem religijnym wystąpił znów Ustroński Chór Ewangelicki pod kierunkiem Szymona Staniszewskiego, a że chór o ponad 120-letniej działalności stanowi jeden z atutów parafii, więc podobnie jak orkiestra zapewnił on oprawę muzyczną także podczas nabożeństwa zarówno w murach świątyni jak również na placu kościelnym.

W niedzielnej uroczystości brali udział wszyscy ustrońscy księża z proboszczem ks. radcą Piotem Wowrym, który powitał uczestników i podziękował za zaangażowanie parafian w wiele prac organizacyjnych, oraz przy wypieku parafialnych kołaczy, cieszących się od lat wielką renomą i mających liczne grono nabywców.

Podczas nabożeństwa w kościele miała miejsce piękna uroczystość chrztu i przyjęcia do grona parafian małego Gracjana, syna Anety i Kajetana Kajetanowicza, mistrza rajdów samochodowych. Chrztu dokonał proboszcz parafii.

Natomiast podczas tych corocznych uroczystości zwyczajowo kazania wygłaszają zaproszeni duszpasterze z innych parafii. W tym dniu w murach świątyni słowo Boże zwiastował ks. Marcin Brzóska z Cieszyna, a na placu kościelnym ks. dr Alfred Borski ze Skoczowa. Obaj księża do świątecznego rozważania przyjęli słowa z 5 Księgi Mojżeszowej (r. 7).

W kościele ks. podkreślił, że: Świętujemy dzisiaj razem. Jest nam dane przeżywanie społeczności ze sobą, a przede wszystkim z naszym Bogiem. Myślę, że w tym roku w szczególny sposób to doceniamy, że możemy świętować, że możemy dzisiaj drzwi tego kościoła otworzyć i wspólnie wsłuchiwać się w to wspaniale Boże słowo. (...) Zwyczajowo kościół nazywamy domem Bożym, domem modlitwy, a ja dzisiaj chciałbym nazwać to miejsce jeszcze inaczej i myślę, że się ze mną zgodzicie, że kościół jest miejscem odnajdywania. Bo czyż wielu z was nie złoży dzisiaj świadectwa, że tu w tych murach Bóg mnie odnalazł, bo to jest miejsce mojego chrztu, bo tu mnie Bóg odnalazł, gdy stałem przed ołtarzem w dniu mojej konfirmacji, tu mnie odnalazł, kiedy było mi źle w życiu i kiedy świętowałem radosne momenty. Tu Bóg odnalazł mnie i tu ja odnalazłem Boga.

Natomiast na placu kościelnym ksiądz w kazaniu przypomniał początki ustrońskiej i skoczowskiej parafii i zaznaczył, że miejscowa parafia jest starsza od tej sąsiedniej o 28 lat i jest zarazem jakby matką skoczowskiej, gdyż z niej się ona częściowo wywodzi. Następnie ks.  powiedział m.in. Czy patrząc na dzieje waszej ustrońskiej parafii dostrzegacie ten ogrom Bożego błogosławieństwa? Bo my osoby z zewnątrz na pewno wyraźnie to widzimy. Być może jest nam to łatwiej oceniać, ale już na pierwszy rzut oka widać, że Wasz kościół i budynki parafialne są w znakomitej lokalizacji i świetnej kondycji. Są zadbane i dobrze utrzymane. (...) Wiele też się robi, aby wizerunek parafii był jak najbardziej pozytywny. Skoro chce się pozyskiwać ludzi dla słowa Jezusa, to trzeba zaczynać od dawania dobrego świadectwa.(...)

Życzymy Wam, by jego błogosławieństwo było stale związane z tym miejscem i towarzyszyło tym wszystkim, którzy przestępują progi tego kościoła. Niech ten kościół i Wasza parafia będą widocznymi znakami Bożej obecności i błogosławieństwa. Niech to miejsce będzie zaproszeniem dla tych wszystkich, którzy pogubili się w tym życiu i których kompas życia przestał pokazywać na Jezusa Chrystusa. W tych trudnych czasach pandemii, które przecież mogą być widocznym znakiem czasów ostatecznych z jeszcze większą gorliwością przestrzegajcie Bożych przykazań.

Lidia Szkaradnik

Facebook