CMENTARZ PARAFIALNY

*************************************************************

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Darmowy licznik odwiedzin

 

 

 

 

140. spotkanie emerytów w Ustroniu

Gościem spotkania był Przemysław KORCZ, autor książki "Ustrońskie cmentarze".

Książka o ustrońskich cmentarzach jest wynikiem wieloletnich jego zainteresowań. autor spotkania mówił nie tylko o cmentarzach jako miejscach grzebania zmarłych, ale również o obrzędowości i zwyczajach towarzyszącym pochówkom. Korzystał nie tylko z archiwów z ustrońskich parafii: ewangelickiej  i rzymskokatolickiej, ale także z publikacji takich autorów jak : Jan Wantuła, Małgorzata Kiereś, Józef Chlebowczyk. Prowadził także własne badania.

Mówił jak w przeszłości powstawały w Ustroniu cmentarze. Okazuje się, że nawet w średniowieczu założenie i prowadzenie cmentarza obwarowane było wieloma zakazami  i ustaleniami. Kiedy ustrońscy ewangelicy uzyskali zgodę na wybudowanie domu modlitwy to w dalszym ciągu nie mogli posiadać własnego cmentarza. Cmentarz był jeden wspólny. Do dzisiaj na tym cmentarzu wspólnym a obecnie rzymskokatolickim jest tylko grób proboszcza ustrońskiej parafii ewangelickiej ks. Karola Kotchego.

Prelegent zachęcił słuchaczy pragnących sie dowiedzieć więcej o ustrońskich nekropoliach. Ze względów czasowych nie był wstanie zaprezentować i przekazać więcej bardziej szczegółowych informacji

Książka "Ustrońskie cmentarze" została wydana w 2005 roku. Archiwalne jej egzemplarze są jeszcze do nabycia w Ustrońskim Muzeum.

 

Tekst i zdjęcia: Michał Pilch

Facebook