CMENTARZ PARAFIALNY

*************************************************************

 

 

 

 

 

                 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Darmowy licznik odwiedzin

 

 

 

 

132 spotkanie emerytów - 17 styczeń 2017 r.

Gościem 132 spotkania emerytów, pierwszego w 2017 roku, była Władysława Magiera znana  autorka książek o cieszyńskich kobietach.

Na spotkaniu mówiła o najnowszej książce poświęconej cieszyńskim kobietom. Ksiązka jest poświęcona "Cieszyńskim Kobietom Reformacji".

Na spotkaniu zaprezentowała 2 kobiety związane z początkami reformacji na Ziemi Cieszyńskiej.

Pierwszą z nich była Katarzyna Sydonia, która żyła w latach 1552 - 1594. Była matka Adama Wacława, a księżną cieszyńską była w latach 1579 - 1594. Katarzyna Sydonia opracowała "Porządek Kościelny", który potem wydał jej syn Adam Wacław.

Kolejną kobietą, o której mówiła autorka książki była córka Adama Wacława Elżbieta Lukrecja. Żyła w latach 1599 - 1653. Po śmierci ojca sprawowała władzę w Księstwie Cieszyńskim. Aby tą władzę sprawować musiała dokonać konwersji na katolicyzm. To jednak nie stało na przeszkodzie aby ewangelicy pod jej panowaniem nie byli prześladowani. Elżbiecie Lukrecji zawdzięczamy, że czasy kontrreformacji nastały ponad 50 lat później.

Na spotkaniu autorka zaprezentowała tylko  te dwie postaci. Aby zapoznać się z pozostałymi kobietami opisanymi przez autorkę trzeba książkę przeczytać. Cześć słuchaczy to na pewno uczyni. Zakupili tą pozycje książkową, bo cieszyła się ona dużym zainteresowaniem.

Tekst i zdjęcia: Michał PILCH

Facebook