CMENTARZ PARAFIALNY

*************************************************************

 

 

 

 

 

                 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Darmowy licznik odwiedzin

 

 

 

 

131. spotkanie emerytów - 13 grudzień 2016 r.

W spotkaniu, prowadzonym przez ks. Piotra Wowrego uczestniczyli: ks. Tadeusz Makula oraz ks. Stanisław Dorda, który przybył z córka Magdaleną.

Spotkanie rozpoczęło się rozważaniami ks. T. Makuli  na okres adwentu. W czasie spotkania w pokazie multimedialnym zaprezentowano jak powstał dzisiaj już bardzo popularny zwyczaj zapalania świec na wieńcu adwentowym.

Wszystko zaczęło się w 1839 roku w Hamburgu. Tam to nauczyciel ewangelicki          ks. Johan Heinrich Wichern prowadzący przytułek dla sierot wpadł na pomysł aby w okresie adwentu stworzyć szczególną atmosferę i nastrój skłaniający do modlitwy. Postanowił wzbogacić wystrój świetlicy. W tym celu  na kole o średnicy 2 metrów umieścił 4 grube świece i 24 świec o mniejszej średnicy. Świece grube przypisane były do niedziel, a te cieńsze do poszczególnych dni, których w zależności od roku mogło być 18 - 24. W okresie późniejszym pozostały już tylko 4 grube świece.

Tradycja wieńca adwentowego bardzo szybko przyjęła  się w rodzinach ewangelickich, szczególnie w północnych Niemczech.

W latach 20-tych XX wieku zwyczaj przyjął się wśród katolików. Na terenie dzisiejszej Polski wieniec adwentowy pojawił się w 1925 roku we Wrocławiu.

Spotkanie emerytów wzbogacone zostało także muzyką. Pan Tadeusz Rakus na trąbce wykonał kilka  popularnych  utworów. Były to głównie znane kolędy i pieśni z naszego śpiewnika.

Każdy z uczestników spotkania  obdarowany został drobnymi i pomysłowo wykonanymi upominkami.

Dzisiejsze spotkanie było ostatnim w 2016 roku. Czas więc na podsumowanie tego okresu.

W 2016 roku odbyło się 9 spotkań i 1 wycieczka. Uczestniczyły w nich 584 osoby.

We wszystkich 131 spotkaniach brało udział   8173 osób.

Tekst i zdjęcia: Michał Pilch

Facebook